Abstract:
В статті розглядаються актуальні питання загроз екологічній безпеці в сфері господарської діяльності. Проаналізовано наукові підходи вітчизняних та зарубіжних вчених щодо правової природи основних загроз екологічній безпеці. Автором досліджується правова природа загроз в контексті забезпечення екологічної безпеки, а також формулюються авторські підходи щодо особливостей запровадження ефективних механізмів протидії сучасним викликам екологічній безпеці з метою належної реалізації національної екологічної політики України.
Обґрунтовано, що захист навколишнього середовища є важливим відображенням в Стратегії національної безпеки України, акті, який визначає коло питань для всіх зацікавлених сторін в країні з метою здійснення національної екологічної безпеки, зокрема, беручи запобігання порушення екологічної безпеки, забезпечення адекватного, безпечного функціонування індивідів в суспільстві і самої держави.
Конкретизовано, що забезпечення екологічної безпеки та право кожного на сприятливе для життя і здоров’я екологічне середовище це поняття і явища взаємопов’язані. Іншими словами, життєдіяльність людини в нашій країні напряму пов’язана з забезпеченням екологічної безпеки навколишнього середовища.
Встановлено, що погіршення стану екосистем, послаблення стійкості функціонування природного середовища та недосконала система моніторингу підвищує ризики виникнення та збільшення масштабів природно-техногенних катастроф, а також призводить до загострення серйозних соціально-економічних проблем в суспільстві.На основі проведеного дослідження зроблено висновок про те, що групова оцінка стану екологічної захищеності в аспекті державної захищеності країни в Україні не виконується. Між вагомих підстав покращення кризового екологічного стану в країні можливо відзначити недоступність науковообґрунтованих критеріїв оцінки екологічних небезпек державної захищеності, а ще відсутній ступінь важливості національної екологічної політики при недоступності чинного екологічного прогнозу.