Короткий опис(реферат):
Стаття досліджує сутність понять «інтерес» й «охоронюваний законом інтерес» у різних сферах діяльності людини, зокрема в сімейних відносинах. Визначені
обставини обумовлюють тривалу дискусію навколо них, оскільки в юриспруденції нема загальновизнаної дефініції охоронюваного законом інтересу, незважаючи на те що ця категорія в останні десятиліття була об’єктом наукових досліджень.
Проводячи теоретико-правовий аналіз категорії «законний інтерес», формулювання її дефініції, насамперед потрібно звернутися до змісту поняття родового терміну «інтерес». У статті ми намагаємося визначити юридичну природу суб’єктивних сімейних прав й охоронюваних законом інтересів, розглядаємо проблематику співвідношення термінів «інтерес», «законний інтерес» й «охоронюваний законом інтерес», а також коло питань, пов’язаних із
визначенням поняття «охоронюваний законом інтерес». Дослідивши й проаналізувавши цивільне процесуальне й сімейне законодавства України, ми сформулювали поняття суб’єктивного сімейного права й охоронюваного законом інтересу. Нами наведено аргументи щодо доведення самостійності охоронюваного законом інтересу з урахуванням нових тенденцій в обґрунтуванні концепції права на захист як самостійного суб’єктивного сімейного права й охоронюваного законом інтересу та контраргументи щодо інших концепцій права на захист, які своєю чергою суттєво позначаються на правовій природі права на захист, його змісті й особливостях реалізації. Викладено власне бачення права на захист на підставі узагальнення й переосмислення висловлених поглядів стосовно окремих концепцій, що підтверджують його самостійний характер.
Звертається увага на те, що конструкція охоронюваного законом інтересу усуває похибки нормативно-правового регулювання, а також на тотожність «законних інтересів» й «охоронюваних законом інтересів»; доводиться доцільність взаємозаміни термінів «інтерес» і «законний інтерес» на дефініцію «охоронюваний законом інтерес» у законодавчих актах України.