Короткий опис(реферат):
Стаття присвячена питанню судового контролю за виконанням рішень у позовному провадженні цивільного судочинства України. Належне функціонування інституту судового контролю у позовному провадженні цивільного судочинства є одним із пріоритетів в аспекті забезпечення верховенства права та захисту прав і свобод людини в Україні. Адже попри те, що судовий контроль не набув значного поширення у цивільному судочинстві, його дієвість щодо виконання рішень у справах позовного провадження є безспірною. Утім вітчизняний законодавець у чинному цивільному процесуальному законодавстві України не приділяє належної уваги правовому регулюванню судового контролю за виконанням рішень у позовному провадженні цивільного судочинства України сьогодні відзначається недосконалістю. Оскільки чинна кодифікація цивільного процесуального законодавства визначає лише загальні основи здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, не виокремлюючи будь-яких особливостей залежно від виду провадження. Так, невирішеним наразі все ще залишається питання впровадження звітності про виконання судового рішення, що значно сприятиме удосконаленню судового контролю за виконанням судових рішень у цивільному судочинстві, а також дозволить зменшити кількість випадків, коли рішення суду залишається невиконаним. Вирішити цю законодавчу прогалину допоможе, зареєстрований нині у парламенті, Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення судового контролю за виконанням судових рішень у господарському і цивільному судочинстві № 7042 від 11.02.2022 року, який пропонує доповнити Цивільний процесуальний кодекс України положеннями, які наділяють суд повноваженнями зобов’язувати боржника подати до суду звіт про виконання судового рішення. З урахуванням законодавчо закріпленого принципу змагальності сторін, пропонується, що ініціювати розгляд зазначеного питання перед судом може стягувач та державний/приватний виконавець. При цьому, звернутися до суду з відповідною заявою можливо буде в разі невиконання без поважних причин боржником судового рішення та за умови,
що з моменту відкриття виконавчого провадження пройшло не менше тридцяти календарних днів. У той же час, вказаний законопроєкт потребує попереднього доопрацювання.
Суть розробки, основні результати:
Жукевич І. В. Судовий контроль за виконанням рішень в позовному провадженні цивільного судочинства в Україні // Дніпровський науковий часопис публічного управління, психології, права, 2023. Вип.3. С. 135-139.