Короткий опис(реферат):
У статті висвітлено результати дослідження архітектурно-планувальної структури підприємств та об’єктів нафтогазового комплексу. Під час дослідження виявлено підприємства НГК, які виконують свою первісну функцію та перебувають у доброму стані. Комплекси, в яких відбулася зміна попереднього призначення перебувають у задовільному стані, частково чи повністю зруйновані. Будівлі та споруди кін. ХІХ – поч. ХХ ст., що збереглись до теперішнього часу, є цінною історичною, містобудівною та архітектурною спадщиною. Проаналізувавши джерельну базу підприємства та об’єкти класифіковано за такими ознаками: виробничою функцією, місцем розташування в населеному пункті, величиною, розмірами та формою ділянок, характером рельєфу, функціональною активністю, збереженістю архітектурного ансамблю, будівель і споруд, за архітектурою будівель (за типом), об’ємно-планувальними та конструктивними особливостями. Здійснено характеристику архітектури будівель за місцем розташування, типом
(адміністративні, адміністративно-житлові, житлові, відпочинкові, виробничі,
підсобні, складські), об’ємно-планувальними, конструктивними особливостями,
за збереженістю та функціонуванням. Визначено основні особливості та
закономірності архітектурно-містобудівної організації вибраних об’єктів та
підприємств, які полягають у місці розташування, характеристиці генеральних
планів, аналізі ландшафтно-просторового середовища, виділенні головної
функції, описі об’ємно-планувальних та конструктивних особливостей різних
історичних періодів. У роботі вперше здійснено класифікацію, визначено основні тенденції, особливості та закономірності архітектури комплексів та об’єктів нафтогазової галузі на території Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської областей. Такі характеристики стали основою під час застосування методів реорганізації підприємств та об’єктів НГК.
Суть розробки, основні результати:
Савчук О. М., Савчук А. І. Класифікація, тенденції, особливості та закономірності архітектури нафтогазових підприємств // Сучасні проблеми архітектури та містобудування, 2023. Випуск 67. С. 310–320.